La întrebarea din titlul articolului au răspuns, cu succes, o serie de elevi şi profesori din cadrul Liceului Al. Ioan Cuza din Iaşi. Să-i ascultăm cu interes maxim.
„Alerg, alerg de două-trei ori pe săptămînă, o fac pentru că îmi place”, astfel începe cursa regizorului Vasile Arhire spre valorile Iașului de pe „Ibrăileanu”. Profesori, pictori și actori își desprind destinul lor de-al celorlalți și, în dialog cu regizorul, încep a depăna din povara amintirilor. Momentele în care s-au stabilit la Iași sau nopțile petrecute cu părinții în sălile Teatrului Național în timpul repetițiilor, au readus în prim-plan anii începuturilor de viață și carieră. Personalitățile ajunse la vîrsta înțelepciunii privesc parcă cu nostalgie spre anii petrecuți la catedră sau pe scena teatrelor românești, evidențiind momentele în care au reușit să publice un volum, să finalizeze un portret sau să joace pe scenă alături de un actor anume.
SĂ TE PREGĂTEȘTI DE CĂLĂTORIE Trebuie să fii în formă înainte de plecare! Să călătorești înseamnă să ai energie și este un moment atât de plăcut încât ar fi mare păcat să te îmbolnăvești. Ai grijă de tine și imaginează-ți cum ar fi vacanța ideală. te vei plimba prin Franța, România sau prin străinătate și […]
Înghesuită în Club 3121 împreună cu o sută de alți fani, mă bucuram de anticiparea îndeplinirii unui vis. Îl adorasem pe Prince încă din școala generală și acum urma să-l văd în carne și oase la un concert. Când au început bubuiturile tobei, legendarul artist a străbătut scena, purtând o jachetă lungă de satin și […]
Acest site şi materialele expuse în cadrul lui sunt protejate de legea drepturilor de autor. Este interzisă copierea şi distribuirea în orice fel a materialelor scrise publicate in cadrul acestui blog, fără acordul autorului, sau fără o menţiune bibliografică/URL site.
Păreri